Engin Güneysu ile
SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI ATÖLYESİ 
12-13 Ekim 2019
Ankara / AFSADBelgesel ve  Sokak fotoğrafçılığı alanlarında çalışmalarını sürdüren Engin Güneysu Ankara Fotoğraf Sanatçıları derneği Afsad’da iki günlük Sokak Fotoğrafçılığı atölyesi düzenliyor . 

Program kapsamında işlenecek konular başlıca şöyle:

Dünya'da kent fotoğrafı adına dünden bu güne yapılan işlerin incelenmesi,katılımcıların portfolyolarının değerlendirilmesi ve daha etkili kompozisyon kurmaları için kendilerine sokakta ve sınıf ortamında aydınlatıcı ipuçlarının aktarılması.

Sokak Fotoğrafçılığı 

Sokaklar, toplumların kültürlerinin en büyük ve doğrudan yansımasını oluşturur. Bir yere dair orada bulunan insanların yaşayış tarzları hakkında en temel bilgiler şehirlerin görüntülerine bakarak oldukça kolay ortaya çıkartılabilir.

Sokaklar, aslında doğal bir platodur. Sokak fotoğrafçısı da bu devamlı değişim halindeki sahneyi en iyi değerlendiren kişidir, anlık değişen ışık koşulları kendisinden bağımsız hareket eden insanlar, sokak fotoğrafçısının işini zorlaştırır.

Ama fotoğrafçı; fotoğraf makinesine hakim olmayı ve konunun neresinde ne zaman bulunulması gerektiğini bildiği sürece ortaya kurgudan öte gerçeğin en yalın halini çıkartacaktır.

 Sokak Fotoğrafçılığı Semineri Programı:

1.Gün

1.Oturum

Katılımcıların fotoğraf yaklaşımları ve bu güne kadar ürettikleri işler üzerinden fotoğraf okumalarının yapılması.

İlk oturuma gelirken katılımcıların 10 - 15 adet kendi kendi çektikleri fotoğraflarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. ( bunun için katılımcılardan atölye öncesi mail yolu ile örnek fotoğrafları istenebilir )

 2.Oturum

Sokak Fotoğrafçılığının genel tanımı

Sokak fotoğrafçılığı alanındaki önemli fotoğrafçılar ve çalışmalarının incelenmesi. 

 3.Oturum

Sokak Fotoğrafçılığına uygun Giyim kuşam önerileri Teknik ekipmanlar; fotoğraf makineleri ve objektifler
Çekim teknikleri; Konuya yaklaşma, doğru objektif kullanımı
Kompozisyon oluştururken dikkat edilmesi gereken unsurlar ve değişkenler. ( akıllı cihazların sokak fotoğrafında kullanımı )

2. Gün

1.Oturum : 

ilk gün işlenen konuların kısaca üzerinden geçilmesi.

2.Oturum

Kameraların sahada kullanılması. ( çekim gezisi )

Daha önceden belirlenmiş bir yerde katılımcıların gerçek bir fotoğraf ile karşılaşıldığında nasıl hareket etmeleri ve kameralarını nasıl daha kontrollü kullanacaklarına dair bir mizansen ile istenilen ideal fotoğraf kaydetme üzerine bir çalışma yapılacaktır.

3. Oturum 

Çekilen bir fotoğrafın bilgisayarda ideal ve Pratik bir şekilde editlenmesi ve baskı için hazırlanması.

 Seminer Katılım Koşulu:

Temel Fotoğraf Bilgilerine sahip olmak (diyafram, enstantane, pozlama vb.)
Manuel kullanıma uygun olan bir fotoğraf makinesine sahip olmak
Dileyenler atölyeye cep telefonları ile katılabilirler.


İlk oturuma gelirken katılımcıların 10 - 15 adet kendi çektiği fotoğraflarını flaş bellekte yanlarında getirmeleri gerekmektedir. ( katılımcılardan atölye öncesi örnek fotoğrafları kendilerinden mail yolu ile de talep edilebilir )

Katılımcıların sorularını cevaplamak üzere eğitmen atölye bitimlerinde bir  saat boyunca  derslikte olacaktır.

 Seminer Katılımcı Sayısı: En az 8, en çok 15 kişi ile sınırlıdır.

Bilgi ve iletişim için : sekreterya@afsad.org.tr

Yorumlar

  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. Seminer programında yer alan başlıkların yanısıra Engin Güneysu’nun kendi fotoğrafları üzerinden sokak fotoğrafı çekimlerini nasıl gerçekleştirdiğini, çekimlerinde ne tür sorunlarla karşılaşıp bu sorunların nasıl üstesinden geldiğini hem teorik olarak hem de uygulama düzleminde anlatması çok faydalı oldu. Verimli bir seminerdi. Teşekkür ediyorum. - Beyza.

    YanıtlaSil
  3. Verimli ve etkin bir seminer dönemi oldu, benim için yüksek bir enerji ve motivasyon kaynağı oldu. Teşekkür ederim ....

    YanıtlaSil

Yorum Gönder